Mistrzostwa Świata Moth 2014, Hayling Island, UK – relacja.

W dniach 19-25 lipca rozegrane zostały Mistrzostwa Świata 2014 klasy International Moth (ćma). Na starcie stawiła się rekordowa liczba 138 zawodników z 18 państw. Już teraz z dużą pewnością można stwierdzić, że były to najsilniej obsadzone regaty w sezonie. Nie zabrakło mistrzów świata z różnych klas, mistrzów olimpijskich, zawodników America’s Cup, Mini Transat czy też Volvo Ocean Race. Słowem cała elita światowego żeglarstwa regatowego. Bazą regat był Hayling Island Sailing Club zlokalizowany na południu Anglii, niedaleko Portsmouth. Podczas dni treningowych akwen przywitał uczestników silnym, południowym wiatrem i dużym zafalowaniem. Wtedy nic nie zapowiadało tego, w jakich warunkach odbędzie się dalsza część regat – ale o tym później. Do tego należało mieć na uwadze występujące w tym rejonie bardzo duże pływy, sięgające 5 metrów i co za tym idzie, silne prądy i pojawiające się mielizny, czasami wręcz uniemożliwiające żeglugę.

Mistrzostwa Świata poprzedziły dwudniowe Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. Wiatr znacznie osłabł, do stopnia utrudniającego sprawne przeprowadzanie wyścigów. Rozegrano jedynie trzy z zaplanowanych  sześciu (wyniki poniżej).

Podczas Mistrzostw Świata aura również nie rozpieszczała. Wiało słabo i zmiennie. Dopiero dwa ostatnie dni przyniosły trochę więcej wiatru. Niemniej warunki w niczym nie przeszkodziły rewelacyjnie żeglującym faworytom. Mistrzostwo Świata zdobył Nathan Outteridge (AUS), srebrny medal Chris Rashley (GBR), brąz Josh McKnight (AUS) (Mistrz Świata z 2012 roku). Outteridge to m.in. 4-ro krotny Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski w klasie 49er oraz sternik Artemis Racing. To jego drugi tytuł mistrzowski w klasie Moth. Pierwszy zdobył w 2011 roku. Ponadto był dwa razy drugi (2009, 2013).

Jedyny Polak biorący udział w tych regatach, Michał Domański, zajął 28 miejsce w srebrnej grupie.

Mistrzostwa potwierdziły bardzo dynamiczny ostatnimi laty rozwój klasy Moth. Latający jacht przyciąga najlepszych żeglarzy na świecie. Poziom umiejętności zawodników, porównując do MŚ z 2012 roku, wzrósł niesamowicie. Podobnie jeżeli chodzi o samą konstrukcję łódki. Świadczy o tym chociażby aktualny rekord prędkości wynoszący 36,6 węzła (prawie 70 km/h). Również przyszłość klasy wygląda obiecująco – taka forma żeglowania jest coraz bardziej popularna, a Moth to obecnie zdecydowanie najlepiej dopracowana „latająca” jednostka.

Kolejne Mistrzostwa Świata 2015 już w styczniu w Sorrento, Australia. Rywalizacja zapowiada się bardzo interesująco!

Pierwsza dziesiątka MŚ:

1 AUS Nathan Outteridge Wangi SC 23.0
2 GBR Chris Rashley Royal London YC 33.0
3 AUS Josh Mcknight RPAYC 34.0
4 AUS Scott Babbage Woollahra SC 51.0
5 GBR Ben Paton Lymington Town SC 60.0
6 GBR Robert Greenhalgh Royal Southern YC 62.0
7 AUS Rob Gough Royal YC Tasmania 77.0
8 GBR Tom Offer Rock SC 87.0
9 GBR Dylan Fletcher Portland Moth Squad 89.0
10 GBR Michael Lennon HISC 91.0

 

Relacje filmowe z kolejnych dni:

Dzień 1: YouTube Preview Image

Dzień 2: YouTube Preview Image

Dzień 3: YouTube Preview Image

Dzień 4: YouTube Preview Image

Dzień 5: YouTube Preview Image

Dzień 6: YouTube Preview Image

Pozostałe filmy: http://www.youtube.com/user/mothclass/videos

 

Pełne wyniki:

Mistrzostwa Wielkiej Brytanii

Mistrzostwa Świata – grupa złota

Mistrzostwa Świata – grupa srebrna

 

Oficjalna strona MŚ: www.mothworlds.org

Zdjęcia: © Tom Gruitt

 

Więcej informacji o klasie Moth można znaleźć na stronach www.facebook.com/MothPoland i www.moth.pl

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*