Mistrzostwa Australii 2013 klasy Moth – podsumowanie

Podczas ostatnich Mistrzostw Świata na jeziorze Garda we Włoszech australijscy zawodnicy potwierdzili, że zdecydowanie najlepiej opanowali sztukę „latania” na Moth. Głównie z tego względu, Mistrzostwa Australii, mają zwykle bardzo wysoką rangę.  Odbywające się w dniach 6-12 stycznia 2013 zawody rozegrano na wschodnim wybrzeżu kontynentu, w Wangi Wangi, na słonowodnym jeziorze Macquaire.

© Richard Jackson

Impreza była niesamowicie silnie obsadzona. Na starcie 69 zawodników w tym m.in. Nathan Outteridge (Mistrz Olimpijski z Londynu w klasie 49er, Mistrz Świata klas Moth i 49er, sternik Artemis Racing w America’s Cup), Tom Slingsby (Mistrz Olimpijski z Londynu w klasie Laser i 5-krotny Mistrz Świata w tej klasie, Mistrz Świata klasy D-One, taktyk BMW Oracle w America’s Cup), Peter Burling (srebrny medalista z Londynu w klasie 49er, sternik Team Korea w America’s Cup), całe podium Mistrzostw Świata Moth 2012 – Josh McKnight, Scott Babbage, Rob Gough, ponadto Iain Jensen, Joe Turner, Andrew McDougall, Julien Salter – słowem jedni z najlepszych żeglarzy na świecie. Przy takiej stawce musiało być ciekawie i widowiskowo. I było! Przeprowadzono 15 wyścigów, w zróżnicowanych warunkach wiatrowych. Wygrywa Peter Burling, srebro zdobywa Scott Babbage, ostatni stopień podium dla aktualnego Mistrza Świata – Josh’a McKnight.

© Richard Jackson

Drugiego dnia regat, kiedy ze względu na wiatr osiągający w szkwałach do 30 węzłów odwołano wyścigi, dwunastu najlepszych zawodników po pierwszym dniu, wzięło udział w konkursie Dash for Cash. Polegał on na serii krótkich wyścigów, w których każdorazowo odpadało dwóch ostatnich żeglarzy – tak aż do finału. W nim, analogicznie do późniejszych wyników regat, spotkali się Peter Burling i Scott Babbage. Zwyciężył ten pierwszy, potwierdzając swoją bardzo wysoką dyspozycję. Tego samego dnia próbowano również pobić rekord prędkości na Moth – było blisko, osiągnięte 31,4 węzła to zaledwie o 0,1 węzła mniej od oficjalnego rekordu!

© Richard Jackson

Mistrzostwa pokazały, że klasa ma się bardzo dobrze. Przyciąga do siebie najlepszych żeglarzy z najróżniejszych klas. Jednocześnie jesteśmy świadkami jej bardzo dynamicznego rozwoju. Jeszcze kilka lat temu barierą prędkości dla ćmy było 20 węzłów – teraz taka prędkość nie jest problemem, nawet dla nowicjusza. Jachty są coraz szybsze, łatwiejsze w prowadzeniu oraz bardziej wytrzymałe. To już nie, jak jeszcze niedawno mówiono, „przyszłość żeglarstwa”. To dzieje się teraz!

© Richard Jackson

Kolejna ważna impreza klasy Moth to Mistrzostwa Europy na przełomie kwietnia i maja na Sycylii oraz Mistrzostwa Świata w październiku na słonecznych Hawajach.

 

Poniżej bardzo ciekawe relacje filmowe z Mistrzostw Australii:

 

Wyścig treningowy:

http://youtu.be/TNclpi2L9mE

 

Dzień pierwszy:

http://youtu.be/zp8BZnI9UTw

 

Dzień drugi:

http://youtu.be/xeigleo-5IE

 

Dzień trzeci:

http://youtu.be/WPad6jR_ugg

 

Dzień czwarty:

http://youtu.be/YrIzJ2VzNSA

 

Pierwsza piętnastka:

1 Pete Burling 21.0
2 Scott Babbage 35.0
3 Josh McKnight 60.0
4 Joe Turner 66.0
5 Tom Slingsby 69.0
6 Rob Gough 76.0
7 Dave Lister 81.0
8 Iain Jensen 92.0
9 Andrew McDougall 100.0
10 Julien Salter 132.0
11 Luka Damic 161.0
12 Nathan Outteridge 189.0
13 Jack Sherring 191.0
14 Warren Sare 209.0
15 Kohei Kajimoto 212.0

Pełne wyniki:

http://www.yachting.org.au/site/yachting/results/wangirslasc/2012/events/moth2013/SGrp1.htm

Zdjęcia: © Richard Jackson

 

Więcej informacji o klasie Moth na stronach www.facebook.com/MothPoland i www.moth.pl

 

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*